Forum Wirtualny Sejm Strona Główna Wirtualny Sejm
Symulacja Polityczna PBF. Wcielamy się w role posłów. Ruszamy po wyborach w 2005 roku.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[PO] Program Platformy Obywatelskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Wybory / Wybory parlamentarne 2007 / Kampania Ogólnopolska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Pszczoła
Platforma Obywatelska



Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:59, 25 Paź 2012    Temat postu: [PO] Program Platformy Obywatelskiej

Chciałam Państwu przedstawić program wyborczy Platformy Obywatelskiej.

Cytat:
Gospodarka:
1. Zmiany w podatkach wprowadzone przez koalicję PiS-SLD-Samoobrona spowodowała wzrost obciążeń podatkowych i przyczyniła się do wzrostu zatrudnienia w urzędach skarbowych oraz napędziła klientów kancelariom zajmującym się doradctwem podatkowym. Proponujemy rewolucję podatkową: likwidację podatku dochodowego od osób fizycznych i zastąpienie go podatkiem od funduszu płac. Wyniósłby on 25%, jednak nie oznaczałoby to podwyżki podatków, gdyż jednocześnie znieślibyśmy składkę emerytalną (więcej o reformie emerytur w dziale polityka społeczna). Zdjęlibyśmy ogromny bagaż z pleców obywateli, ograniczyli biurokrację, ułatwili rozliczenia finansowe.
2. Platforma Obywatelska podejmie kroki do zmiany podatku CIT w podatek od przychodu, na poziomie 1 procenta, oraz możliwe rozszerzenie bazy podatkowej (ujęcie jak najszerszego zakresu działalności w ramach podatku).
3. Duża część podatków, jakie płacimy, „ukryta” jest w kupowanych przez nas towarach. Stąd chcemy obniżyć najwyższą stawkę podatku VAT do 15% - najniższej stawki, jaką dopuszcza Unia Europejska.
4. Przedsiębiorców trzeba uwolnić od licznych „drobnych” opłat urzędowych, których obecnie jest ok. dwustu.
5. Jesteśmy zwolennikami deregulacji licznych zawodów. Ludzie muszą mieć możliwość pracy w zawodzie, w którym są kompetentni, bez względu na widzi mi się korporacji zawodowych.

Rolnictwo:

1. Polska inwestuje sporo w Polskie rolnictwo, ale inwestuje źle. Musimy przede wszystkim dać jak najwięcej ulg podatkowych rolnikom, tak, by mogli spokojnie rozwijać swoje gospodarstwa i tym samym Polskę. Polskie towary są zdrowe i świeże, bo znajdują się na miejscu. Niestety przez to, że Polskie rolnictwo jest słabo rozwinięte rolnicy z Rzeczpospolitej nie mogą sprzedawać swoich wyrobów na większą skalę. Cierpią na tym szczególnie właściciele małych gospodarstw, którzy powinni być przez państwo wspierani.
2. Nie będziemy, wzo­rem innych, obie­cy­wać pol­skim rol­ni­kom „gru­szek na wierz­bie”. Zamie­rzamy respek­to­wać dotych­cza­sowe usta­le­nia z Unią Euro­pej­ską, doma­gać się reformy Wspól­nej Poli­tyki Rol­nej tak, aby była ona korzystna dla naszej wsi. Szcze­gól­nie jed­nak poło­żymy nacisk na wyko­rzy­sta­nie w spo­sób jak naj­peł­niej­szy i jak naj­do­god­niej­szy dla rol­ni­ków, wszyst­kich należ­nych rol­nic­twu środ­ków z budżetu kra­jo­wego i Unii Euro­pej­skiej.
3. Dopro­wa­dzimy do regio­na­li­za­cji poli­tyki roz­woju obsza­rów wiej­skich. Samo­rzą­dowe woje­wódz­twa, insty­tu­cje rol­ni­cze i wiej­skie w regio­nie mają być odpo­wie­dzialne za reali­za­cję pro­gra­mów o róż­nej spe­cy­fice w danym regio­nie. Środki kra­jowe, jak i euro­pej­skie na ten cel będą zarzą­dzane na pozio­mie regionu. Pie­nią­dze będą wyda­wane lepiej i szyb­ciej, m.in. na infra­struk­turę w gmi­nach, które wspie­rają przed­się­bior­czość.
4. Nie zga­dzamy się na pro­po­no­wany przez UE spo­sób prze­pro­wa­dze­nia reformy rynku cukru. PO zrobi wszystko, aby reforma tego rynku nie osła­biła pozy­cji naszych rol­ni­ków i pol­skich cukrowni na euro­pej­skim i świa­to­wym rynku.
5. Ana­lizy wska­zują jed­no­znacz­nie, że wpro­wa­dze­nie podatku docho­do­wego w miej­sce podatku rol­nego, który dzi­siaj obo­wią­zuje w rol­nic­twie, spo­wo­duje, że zde­cy­do­wana więk­szość rol­ni­ków, a szcze­gól­nie ci pro­wa­dzący małe, nie­to­wa­rowe gospo­dar­stwa będzie pła­cić mniej­szy poda­tek niż dzi­siaj wynosi poda­tek rolny.
6. Z naszych wyli­czeń wynika, że gdyby doszło do zmiany sys­temu podat­ko­wego w rol­nic­twie, to dzieci nie­za­moż­nych rol­ni­ków łatwiej uzy­skają sty­pen­dia, przy­dział aka­de­mika i pomoc socjalną. Ponadto zli­kwi­do­wa­łoby to absur­dalne spo­soby nali­cza­nia docho­dów w gospo­dar­stwie rol­nym. PO jest prze­ko­nana co do słusz­no­ści takich roz­wią­zań, ale naj­waż­niej­sze jest dla PO, aby wcze­śniej prze­ko­nali się o tym sami rol­nicy i orga­ni­za­cje ich repre­zen­tu­jące.
7. Upro­ścimy i przy­spie­szymy pro­ce­dury przy­zna­wa­nia środ­ków dla rol­ni­ków, a szcze­gól­nie przy­spie­szymy i ter­mi­nowo będziemy wypła­cać renty struk­tu­ralne, pie­nią­dze na zale­sia­nie, dla mło­dych rol­ni­ków i dla tych, któ­rzy przy­sto­so­wują swoje gospo­dar­stwa do nowych wyma­gań.
8. Zobo­wią­zu­jemy się do ogra­ni­cze­nia ilo­ści agen­cji i insty­tu­cji rol­nych oraz uspraw­nimy ich dzia­ła­nia.
9. Prze­ka­żemy rol­ni­kom nie­zbędną wie­dzę o tym, co muszą zro­bić i jak pozy­skać środki dostępne w UE tak, aby nie stra­cić dopłat bez­po­śred­nich po 2009 roku, kiedy zaczną obo­wią­zy­wać nowe prze­pisy wyne­go­cjo­wane jesz­cze przed wej­ściem Pol­ski do Unii Euro­pej­skiej.
10. Zre­for­mu­jemy doradz­two rol­ni­cze, two­rząc sys­tem doradz­twa publicz­nego i nie­pu­blicz­nego tak, aby lepiej odpo­wia­dał on potrze­bom rol­ni­ków. Sami rol­nicy dobrze wie­dzą, że obec­nie, pełny dostęp do ter­mi­no­wych, dobrych i rze­tel­nych usług dorad­czych, a tym bar­dziej bez­płat­nych jest fik­cją.
11. Zre­ali­zu­jemy, wspól­nie z samo­rzą­dami lokal­nymi, izbami rol­ni­czymi, ryn­kami hur­to­wymi i prze­twór­cami rol­nymi, naro­dowy pro­gram budowy grup pro­du­cenc­kich, który obej­mo­wał będzie iden­ty­fi­ka­cję rol­ni­ków, któ­rzy są chcą two­rzyć grupy, szko­le­nia dla tych rol­ni­ków i pomoc prawno-administracyjną w zakła­da­niu i pro­wa­dze­niu grup oraz pro­mo­cję pro­duk­tów rol­nych w kraju i poza nim. To grupy pro­du­cenc­kie i rynki hur­towe są szansą pol­skiego rol­nic­twa na zaję­cie lep­szego miej­sca na euro­pej­skim rynku.
12. Prze­zna­czymy więk­sze środki na pro­mo­cję eks­portu towa­rów rol­nych. Roz­wa­żymy usta­no­wie­nie przy naszych amba­sa­dach sta­no­wisk rad­ców rol­nych, tak jak to ma miej­sce w wielu kra­jach w Euro­pie i na świe­cie.
13. Zmie­nimy orga­ni­za­cyj­nie KRUS, tak aby admi­ni­stra­cyj­nie był on w struk­tu­rach ZUS, bez likwi­da­cji, jako takiego, sys­temu ubez­pie­cze­nio­wego KRUS.
14. Wpro­wa­dzimy jasny podział kom­pe­ten­cji w spra­wach rol­nych i wiej­skich pomię­dzy samo­rządy lokalne, samo­rząd woje­wódz­twa i admi­ni­stra­cję rzą­dową.
15. Stwo­rzymy trwałe roz­wią­za­nia podat­kowe pozwa­la­jące na reali­zo­wa­nie unij­nych zasad wpro­wa­dza­nia bio­pa­liw na rynek bez skom­pli­ko­wa­nych, korup­cyj­nych pro­ce­dur, zezwo­leń i koncesji.


Rozwój regionalny:

1. Lata 2007-2013 będą istotnym okresem dla rozwoju Polski. Do naszego państwa napłynie ze środków unijnych między innymi w ramach Europejskiej Polityki Spójności olbrzymia ilość środków pieniężnych – najwięcej w historii UE ok. 90-100 mld euro. Zakładając gorszy scenariusz będzie to około 13 miliardów euro rocznie. Polska pod rządami Platformy Obywatelskiej będzie bardzo skoncentrowana na wykorzystaniu tej olbrzymiej dla Polski szansy. Z przyczyn historycznych (rządy PZPR – chodzi oczywiście o PZPR nie z tej kadencji) Polska nie skorzystała tak jak państwa Europy Zachodniej z Planu Marshalla. Dlatego środki UE są dla nas szczególnie ważne – jeżeli nie wykorzystamy tej szansy to nie dogonimy peletonu państw wysokorozwiniętych – trzeba to sobie powiedzieć jasno.

2. W ramach samej Polityki Spójności uzyskamy około 60 miliardów euro.
Szczególnego znaczenia nabiera także Program Infrastruktura i Środowisko. Pieniądze te są szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju transportu. Podstawą rozwoju gospodarczego jak i regionalnego jest rozbudowana sieć infrastruktury. Gdy dojdziemy do władzy priorytetem dla nas będzie jak najszybsze zakończenie budowy najistotniejszych dróg kołowych w Polsce tj. A1, A2 oraz A4. Warto zauważyć, że poza tymi autostradami istotnego znaczenia – zwłaszcza rozpatrując politykę regionalną jest budowa połączeń komunikacyjnych miast wojewódzkich ze stolicą. Podstawowym problemem jest brak połączenia Wrocławia z Warszawą – postulujemy oddanie do użytku do końca 2010 roku drogi ekspresowej S8 na całej długości tj. Wrocław-Białystok. Istotna jest także droga S7 łącząca Kraków z Warszawą i Gdańskiem oraz droga S3 (Świnoujście- przejście graniczne w Lubawce) oraz S5 – Wrocław-Poznań-Nowe Marzy (A1).

3. Nie zapominamy jednak o rozwoju na szczeblu lokalnym – zaprezentujemy program budowy dróg lokalnych współfinansowanych ze środków centralnych, które połączą ze sobą mniejsze miejscowości, co spowoduje wzrost atrakcyjności tych miast dla przedsiębiorstw.

4. Uważamy, że trzeba także pamiętać o istotnym znaczeniu rozwoju największych organizmów miejskich – tzw. aglomeracji/metropolii. Uważamy, że szczególnego znaczenia dla Polski winien mieć rozwój Łodzi – miasta borykającego się z wieloma problemami tj. bezrobociem wręcz strukturalnym oraz negatywnymi zjawiskami demograficznego w tym szczególnie wysoki wskaźnik emigracji. Przedstawimy także ustawę aglomeracyjną, która pozwali na wyeliminowanie zjawisk polegających na płaceniu podatków w tzw. sypialniach a korzystanie z opieki zdrowotnej, oświaty w największym mieście. To powoduje bowiem wzrost zadłużenia największych miast i w ostateczności powoduje mniejsze możliwości w zakresie rozwoju tychże miast co ostatecznie dotyka także mieszkańców sypialni, a także może powodować emigrację z tych wielkich miast do gmin ościennych – a więc nakręcenie się tej niekorzystnej spirali. Na świecie jest wiele sposób radzenia sobie z tymi zjawiskami – jednym z nich jest powstawanie metropolii – dlatego wzorem innych państw postulujemy tworzenie ich także w Polsce.

5. Według różnych danych wiele polskich miast przeżywa kryzys demograficzny. Na kryzys ten składa się szereg aspektów: niski wskaźnik przyrostu naturalnego, wysoki wskaźnik imigracji oraz wysoki wskaźnik bezrobocia. Zjawiska te występują przede wszystkim na Górnym Śląsku oraz w Łodzi. Z Łodzi (z jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia wśród wielkich miast) dużo mieszkańców przenosi się do Warszawy oferującej więcej możliwości chociażby w zakresie rynku pracy. Musimy wspomóc miasta oraz powiaty zagrożone tego typu negatywnymi - nie tylko w skali lokalnej zjawiskami.

5. Istotne znaczenie dla regionów będzie także miało dobre połączenie lotnicze (a więc także i samo lotnisko) oraz szybkie połączenie kolejowe z miastem wojewódzkim. Tego typu elementy są szalenie istotne dla przedsiębiorstw, a głównie dla korporacji transnarodowych. Liczymy, że dzięki inwestycjom w transport wzrośnie także atrakcyjność poszczególnych regionów Polski – tj. w Śląskiem, Opolskiem, Kujawsko-pomorskiem, oraz całej ściany wschodniej.

6. Platforma Obywatelska podejmie kroki zmierzające do wykorzystania potencjału technologicznego Śląska i Małopolski, w celu utworzenia silnego ośrodka naukowo-technicznego, "polskiej Krzemowej Doliny" na południu kraju. Uda się to dzięki wsparciu dla projektu szybkiej kolei Kraków-Katowice-Gliwice, współpracy w dziedzinie rozwoju lotnictwa regionalnego oraz rozbudowie współpracy w ramach stref ekonomicznych.

Polityka społeczna.
1. Polska przeżywa obecnie kryzys demograficzny. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by z nim walczyć. Proponujemy wydłużenie urlopów macierzyńskich i stworzenie tacierzyńskiego. Uważamy, że istotne byłoby zwiększenie urlopu macierzyńskiego z obecnych 16 tygodni do 26/52 tygodni. Rozwiązanie 26 tygodni 100% wynagrodzenia, 52 - 80%.
2. W system podatku od przychodów chcemy wkomponować racjonalny system ulgi dla rodziców.
3. Będziemy walczyć w Brukseli o umożliwienie wprowadzenia obniżonej stawki VAT na materiały dziecięce.
4. Chcemy wprowadzenia emerytury obywatelskiej o rozsądnej wysokości. Każdy obywatel po przejściu na emeryturę otrzymywałby z budżetu równą sumę, która pozwoliłaby mu na przeżycie – jednocześnie mógłby skorzystać z pieniędzy, które we własnym zakresie odłożył na starość.
5. Zlikwidujemy obowiązek odprowadzania składek na OFE.

Sprawy wewnętrzne i administracja:
1. Bezpieczeństwo Polaków zależy w dużej mierze od sprawności policji. Dlatego chcemy dofinansowania komisariatów, które aktualnie są niedoinwestowane.
2. Chcemy zmniejszyć liczbę fotoradarów – obecnie ich ilość powoduje, że policja zajmuje się w zbyt dużym stopniu zajmuje się wystawianiem mandatów za zbyt szybką jazdę, niż prewencją przestępstw i łapaniem bandytów.
3. Chcemy zmiany uprawnień straży miejskiej, tak, aby przestała być przede wszystkim postrachem staruszek handlujących na murku pietruszką.
4. Chcemy scalenia powiatów dzięki czemu Polska zaoszczędzi nawet do kilku miliardów złotych rocznie.
5. Platforma Obywatelska jest za nadaniem dodatkowych uprawnień samorządom terytorialnym.
6. Uważamy, że ważną sprawą są też problemy cudzoziemców pracujących w szarej strefie. Uważamy, że, na tyle, na ile pozwala nam na to prawo unijne, powinno im się pomóc rozpocząć legalną działalność.
7. Chcemy wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu.
8. Uważamy również iż senat powinno się zlikwidować. Nie jest on obecnie potrzebny, a Polska wydaje sporo pieniędzy na senat i senatorów.

Sprawiedliwość:
1. Polacy muszą się czuć bezpieczni w swoim kraju. Uważamy, że obecne służby, które mają zapewniać bezpieczeństwo, a także te które wydają wyroki nie spełniają swoich misji. Reformy sądownictwa i służb bezpieczeństwa są konieczne. Priorytetem dla Platformy Obywatelskiej podczas następnej kadencji będzie stworzenie naprawdę niezawisłych sądów poprzez zapobieganiu szerzącej się w kraju korupcji i zniszczenie układów. Morderca nie może być na wolności tylko dlatego, że przekupił sędziego lub co gorsza miał z nim jakieś układy! To skandaliczne, ale w Rzeczpospolitej dochodzi do takich sytuacji z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że nieodpowiedni ludzie znaleźli się na wysokich stanowiskach no, a drugim to to, że system Polskiego sądownictwa w Polsce jest po prostu kulawy.
2. Będziemy również postulować za rozdzieleniem funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Minister Sprawiedliwości nie musi mieć odpowiedniego dla funkcji Prokuratora Generalnego wykształcenia co odbija się źle na Polskim sądownictwie.

Zdrowie:
1. Jesteśmy zwolennikami komercjalizacji szpitali. To nie to samo co prywatyzacja, tylko doprowadzenie do sytuacji, z którą mamy dziś do czyniania w przypadku przychodni lekarskich. Są w zdecydowanej większosci skomercjalizowane, częściowo prywatne, a jednocześnie mają podpisane umowy z NFZ.
2. Pragniemy decentralizacji NFZ, podzielenia go na niezależne kasy chorych, które mogłyby ze sobą konkurować. Chcemy także ułatwić prywatnym kasom i firmom ubezpieczeniowym operowanie na rynku medycznym.

Edukacja:
1. Chcemy wprowadzenia bonów oświatowych, dzięki którym pieniądze rzeczywiście szły by za uczniem do szkół, które dla swoich dzieci wybiorą rodzice. Z bonów mogłyby korzystać również szkoły prywatne, dzięki czemu skończyłaby się ich dyskryminacja
2. Pragniemy przywrócenia egzaminów na studia na uczelniach jako systemu lepiej selekcjonującego studentów, niż obecny, ukierunkowany na wyniki matur.
3. Postawimy na edukację w szkołach technicznych i zawodowych. Coraz częściej okazuje się, że to one są lepiej ukierunkowane na zaspokojenie potrzeb rynku pracy, niż szkoły ogólnokształcące.
4. Wprowadzimy ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw chcących współpracować z uczelniami i szkołami średnimi.
5. Wprowadzimy programowe wytyczne interdyscyplinarnego Wychowania Obywatelskiego, zawierającego to, "co każdy Polak wiedzieć powinien" w zakresie języka polskiego, historii, kultury, wiedzy o społeczeństwie i polityce, obyczajach różnych regionów kraju. Te wiadomości byłyby przekazywane na przedmiotach typu polski, historia, WOS, WOK. Z drugiej strony szkoły miałyby większą swobodę w ustalaniu programów przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i ścisłych.
6. Chcemy wprowadzenia zmian w maturach: matematyka znów musi być obowiązkowo zdawana przez wszystkich uczniów, podobnie jak Wychowanie Obywatelskie. Chcemy także podniesienia progu punktowego, który trzeba będzie uzyskać, by zdać egzamin.
7. Zreformujemy Kartę Nauczyciela, by lepiej odpowiadała potrzebom uczniów, rodziców, nauczycieli i rynku pracy.

Obrona narodowa:
1. Polskie wojsko, odkąd stało się armią zawodową zmierza w naprawdę dobrym kierunku. Platforma Obywatelska chce ten kurs trzymać. Wojsko zawodowe to wojsko silne i elitarne. Zamierzamy przekładać jakość nad ilość. Będziemy inwestowali w najnowsze technologie, by stworzyć wojsko nie tyle liczne co doskonale wyszkolone i wyposażone. Nasze bezpieczeństwo zależy także od współpracy militarnej. Dlatego warto zaproponować wejście Polski w projekt budowy F-35
2. Priorytetem z pewnością będzie dalszy sojusz z państwami NATO. Ten sojusz warto utrzymać i rozwijać go bowiem to właśnie dzięki niemu, nie dzięki Unii Europejskiej czy innym organizacjom, Rzeczpospolita jest bezpieczna i może rozwijać swój olbrzymi potencjał. Jeśli zaś chodzi o misje tzw. „pokojowe”, będziemy w nich uczestniczyć, ale nie na tak dużą skalę jak na przykład w Afganistanie. Polska armia ma chronić Polskę, a nie organizować wyprawy w zupełnie inne części świata.
3. Chcemy budowy Euroarmii, która zagwarantuje nam obronę

Polityka zagraniczna:
1. Priorytetem polskiej polityki zagranicznej powinna być w pierwszej kolejności UE wraz z państwami członkowskimi. Polska powinna brać aktywny udział w tworzeniu następcy tzw. Konstytucji dla Europy.
2. Naszym głównym partnerem handlowym są Niemcy - powinniśmy umacniać relację z RFN nie tylko w wymiarze gospodarczym, politycznym, ale także edukacyjnym, transportowym (chociażby elektryfikacja linii kolejowych łączących Wrocław z Berlinem i Dreznem oraz Szczecina z Berlinem co skróci znacznie czas podróży między tymi miastami.
3. W jednoczącej się Europie nie powinniśmy zapomnieć o państwach spoza UE - przede wszystkim Ukraina, Białoruś. Z punktu widzenia Polski istotna jest także Rosja, która zapewnia nam większość surowców energetycznych.
4. Powinniśmy stanowić swego rodzaju łącznik między UE, a państwami Europy Wschodniej. Postulujemy stworzenie z inicjatywy Polski programu skierowanego do tych państw w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
5. Istotnym z punktu widzenia Polski jest także sprawa polskich mniejszości narodowych głównie na Litwie i na Białorusi.
6. Powinniśmy wspierać członkostwo Chorwacji w UE oraz innych państw bałkańskich
7. Jednym z priorytetów polskiego bezpieczeństwa jest sojusz z USA. Powinniśmy wzmacniać szczególne stosunki z tym państwem korzystając chiociażby z potężnej Polonii w tym państwie
8. Polska powinna także wzmocnić z innymi państwami zachodniej hemisfery chociażby z Kanadą i Meksykiem - a więc państwami NAFTA, oraz z państwami Mercosur, czy też Grupy Andyjskiej. UE planuje zawrzeć porozumieina handlowe z tymi państwami. Polska powinna być na tę decyzję przygotowana.
9. Zdajemy sobie sprawę, że centrum stosunków międzynarodowych przemieszcza się znad Atlantyku na Pacyfik. Powinniśmy przygotować się na tę istotną zmianę poprzez zacieśnienie stosunków z państwami regionu, a zwłaszcza z ChRL, Japonią, Koreą Południową, czy też Australią,
10. W kontekście stosunków z Chinami istotna jest decyzja o budowie terminalu przeładunkowego w Sławkowie - tzw. LHS.
11. Powinniśmy wesprzeć członkostwo Turcji w UE. Turcja jest jednym z najważniejszych państw nad Morzem Śródziemnym.
12. istotna jest także intensyfikacja stosunków dyplomatycznych z państwami arabskimi zwłaszcza tymi z OPEC.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Wybory / Wybory parlamentarne 2007 / Kampania Ogólnopolska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin